"Bizim Sınıf" Televizyon Programının Sonuçları

Aydın Yücesan Durgunoğlu [adurguno@d.umn.edu],
University of Minnesota Duluth [http://www.d.umn.edu],
1207 Ordean Court, Duluth, MN 55803, USA
Hilal Özuygun Kuşcul, AÇEV [http://www.acev.org], İstanbul, Türkiye

Turkish Abstract

"Bizim Sınıf", okuma yazma bilincini ve temellerini kitlelere daha etkin ve yaygın bir şekilde ulaştırabilmek amacıyla Türkiye'de, Kanal D ve Posta gazetesi işbirliğinde, Haziran-Eylül 2005 arasında 60 bölüm halinde yayınlanan bir televizyon programıdır.. İki saatlik yayının 30-40 dakika kadarı okuma yazma, eğitim ve bilinçlendirme odaklı, geri kalan kısımları eğlence, müzik, stüdyo konuklarıyla sohbet ağırlıklı olarak yayınlanmıştır. Okuma, yazma, matematik eğitimi ile okuma yazma bilincini geliştirmeye yönelik skeçler canlı yayının içinde banttan yayınlanmıştır. Bazı temel bilgiler ise canlı yayında uzmanlar tarafından verilmiştir. Programi değerlendirmek için İstanbul'da 237 kadın üzerinde araştırma yapılmıştır. Programı izleyenlerin, hem kendi beyanları hem de verilen testlerin sonuçlarına göre okuma yazma becerilerinde (harf, ses tanıma, heceleri birleştirme, kelime, cümle okuma, sayı yazma, çevredeki yazıları okuma) önemli gelişmeler kaydettiği, ancak bilinçlendirme (haklar, sağlık) konularında anlamlı değişme olmadığı görülmüştür. Katılımcılar programın okuma yazma eğitimi ile ilgili olan kısımlarını ve skeçleri beğendiklerini ama müzik, eğlence ve uzman konuk kısımlarının daha kısa olmasını tercih ettiklerini belirtmişlerdir. Sonuçlar televizyonun yetişkinler için etkin bir eğitim aracı olarak nasıl kullanılabileceğini göstermektedir.

If you would like to read the entire contribution, please click here.

 

Tags

e-learning, distance learning, distance education, online learning, higher education, DE, blended learning, MOOCs, ICT, information and communication technology, collaborative learning, internet, interaction, learning management system, LMS,

Current issue on Sciendo

– electronic content hosting and distribution platform

EURODL is indexed by ERIC

– the Education Resources Information Center, the world's largest digital library of education literature

EURODL is indexed by DOAJ

– the Directory of Open Access Journals

EURODL is indexed by Cabells

– the Cabell's Directories

EURODL is indexed by EBSCO

– the EBSCO Publishing – EBSCOhost Online Research Databases

For new referees

If you would like to referee articles for EURODL, please write to the Chief Editor Ulrich Bernath, including a brief CV and your area of interest.